پرش لینک ها

آزمون یوس

آزمون یوس برای سنجش دانشجویان اتباع خارجی (برای دانشجویان مقیم ترکیه کاربرد ندارد) است، که قصد تحصیل در کشور ترکیه و ورود به دانشگاه های دولتی ترکیه را دارند. (برای دانشگاه های خصوصی ترکیه بدون آزمون یوس هم می توان وارد دانشگاه شد.)

آزمون یوس سالی 1 بار برگزار می شد، قبلا هر دانشگاه آزمون یوس مربوط به خود را داشت ولی از سال 1401 قرار است این آزمون به صورت متمرکز برای همه دانشگاه های دولتی برگزار شود. مدرک این آزمون به مدت 2 سال معتبر می باشد.

 

معرفی آزمون یوس

این آزمون مختص مقطع کارشناسی است که قصد تحصیل و ورود به دانشگاه های ترکیه را دارند و شامل سه درس ریاضی، هوش و هندسه می باشد. ریاضی این آزمون با ریاضی مقطع متوسطه سرفصل های مشترک دارد و مشابه ریاضی دوم دبیرستان است. سوالات  هوش هم سخت نیست، سوالات هندسه هم هندسه دبیرستان است.

تعداد سوالات آزمون یوس تا سال 2010 تعداد 80 سوال بود که شامل 40 سوال هوش، 35 سوال ریاضی و 5 سوال هندسه می باشد. ولی بعد از آن تعداد سوالات برای هر دانشگاه با توجه به شرایط آن دانشگاه  متفاوت بود.

طبق اعلام وزارت آموزش ترکیه، احتمالا پذیرش دانشجویان در سال ۲۰۲۳ متفاوت بوده و آزمون ورودی با عنوان TRYOS و به صورت سراسری برگزار می شود. جزئیات این آزمون اعلام نشده است اما سبکی مشابه آزمون یوس دارد.

مشاوره مهاجرتی شهرکرد

آزمون YOS سخت است؟

YOS استانداردترین آزمونی است که در کشور ترکیه برگزرا می شود، هدف سؤالات آزمون YOS سنجش میزان استعداد و هوش، تسلط به ریاضی و هندسه و همچنین تسلط شما نسبت‌ به زبان ترکی است. گر چه میزان آمادگی شما و نمره ای که می خواهید کسب کنید تعیین می­‌کند که این آزمون تا چه میزان برای شما سخت است، ولی در کل در پاسخ به سوال آیا YOS سخت است، باید بگوییم خیر سخت نیست، و در مقایسه با کنکور ایران بسیار آسان تر است.

شرایط آزمون یوس

آزمون yos هم مانند سایر آزمون ها شرایط مختص خود را دارد، که عبارتند از:

  • همراه داشتن اصل پاسپورت
  • همراه داشتن اسکن و اصل مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی
  • حتما فارغ التحصیل دبیرستان یا دانش آموز سال آخر باشید
  • این آزمون مخصوص افرادی که تابعیت ترکیه را ندارند یا به عبارتی غیر بومی هستند.
  • آزمون یوس به شرط رعایت قوانین لازم برای تمام سنین است و شرایط سنی خاصی ندارد.

زمان برگزاری آزمون yos

ثبت نام یوس زمان مشخصی دارد و به تعداد محدود در سال برگزار می شود. طبق ماه شمسی در بهمن ماه آزمون یوس برگزار می شود. و در سال بعد از اردیبهشت تا تیر زمان برگزاری آزمون می باشد. اما از امسال ( سال ۱۴۰۱ ) قرار است این آزمون بصورت متمرکز برای تمام دانشگاه های دولتی ترکیه به صورت سراسری برگزار شود. و مانند سال های پیش هر دانشگاه برای خود آزمون جداگانه ندارد.

چگونه در آزمون یوس قبول شویم؟

شانس قبولی در آزمون یوس بسیار بالاست و اکثر ایرانی ها نمره بالایی در این آزمون کسب می کنند، ولی در صورتی که بخواهید در بهترین دانشگاه های دولتی ترکیه تحصیل نمایید و هزینه های تحصیلتان خیلی کم شود باید نمره یوس بالایی به دست آورید. که بدون آمادگی کار راحتی نیست.

مجموعه پایش با تجربه بالا در اعزام دانشجو به ترکیه با توجه به شرایط متقاضی بهترین راه حل را به وی پیشنهاد می دهد.

در صورت داشتن مدرک دیپلم می توانید بدون داشتن مدرک زبان و شرایط خاص، تنها با گذراندن دوره 1 ساله در کالج بین المملی ITTC در کشور ترکیه، نمره بالایی در آزمون یوس کسب نموده و حتی بورسیه شوید. و مخارج تحصیل خود را بسیار کاهش دهید.

تحصیل در کالج ITTC به شما کمک می کند نه تنها آمادگی لازم برای آزمون یوس را به دست آورید بلکه به زبان ترکی هم به صورت کاملا رایگان تسلط کافی پیدا کنید.

 

 

شرایط آزمون یوس

 

 

دانشگاه هایی که با YOS دانشجو می پذیرند:

Istanbul University
دانشگاه استانبول
Istanbul Okan University
دانشگاه اوکان استانبول
Ege University
دانشگاه اگه
Recep Tayyip Erdoğan University
دانشگاه رجب طيب اردوغان
Marmara University
دانشگاه مارمارا
KTO Karatay University
دانشگاه کاراتای
Selçuk University
دانشگاه سلجوق
Kastamonu Universitesi
دانشگاه کاستامونو
Karadeniz Technical University
دانشگاه فنی کارادنیز
Bozok University
دانشگاه بوزوک
Istanbul Kültür University
دانشگاه كولتور استانبول
istanbul ticaret university
دانشگاه بازرگانی استانبول
Namık Kemal Üniversitesi
دانشگاه نامک کمال
Ufuk University
دانشگاه افق
Ordu University
دانشگاه اردو
manisa celal bayar university
دانشگاه جلال بایار
Usak University
دانشگاه اوشاک
 

 

 لیست کامل دانشگاه ها در قالب فایل pdf جمع آوری شده و می توانید دانلود نمایید.

دانلود لیست دانشگاه هایی که با آزمون yos و sat پذیرش دارند

سوالات متداول

آزمون یوس آزمون دانشگاه های ترکیه برای متقاضیان بین المللی است. این آزمون برای کسانی که خارج از کشور ترکیه برای دانشگاه های آن کشور درخواست داده اند طراحی شده است.

می توانید از طریق مجموعه پایش با شرکت در کالج ITTC ترکیه به مدت 1 سال کاملا آموزش ببینید تا بتوانید با کسب نمره یوس بالا در بهترین دانشگاه های دولتی ترکیه مشغول به تحصیل شوید.

این آزمون مختص مقطع کارشناسی هست.

<p> من یک بلاک متن هستم، روی دکمه ویرایش کلیک کنید تا این متن را تغییر دهید.لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است .

اعتبار آزمون یوس 2 سال است.

هزینه آزمون یوس بسته به دانشگاه متفاوت است و از طریق سایت دانشگاه قابل پرداخت است. این هزینه در سال ۲۰۲۱ حدود ۴۰۰ لیر بوده است که بسته به دانشگاه و شرایط آن ممکن است مقداری کمتر یا زیادتر باشد.

معدل دیپلم هیچ تاثیری در آزمون یوس ندارد.

خیر، برای برخی رشته‌ها و دانشگاه‌ها امکان تحصیل بدون آزمون وجود دارد.

معمولا مدت زمانی که طول می­‌کشد تا نمرات دانشجویان شرکت‌کننده در آزمون YOS منتشر شود حدود ۲ هفته است.

دانشجویان باید در فرصت مشخص شده، فرم مربوطه را پر کنند و با توضیحات کامل نسبت‌ به نمره خود اعتراض خود را اعلام نمایند. پس از دریافت فرم نسبت‌ به بررسی آن اقدامات لازم انجام می شود.

پیام بگذارید

  1. سلام ممنون 👌💐
    مفید بود